search slide
search slide
pages bottom
Telewizja

Wybór kanału należy do ciebie

Wybór kanału należy do ciebie

Współcześnie wielu odbiorców ma do dyspozycji bardzo rozbudowaną ofertę kanałów czy programów. Dotyczy to radia, telewizji, ale także prasy oraz internetu. W związku z tą różnorodnością, każdy ma ogromny wybór. I powinien z tego przywileju korzystać. Jak wiadomo media potrafią bardzo absorbować uwagę. W związku z tym zajmują każdego dnia sporo czasu. Ludzie biernie się im poddają. Zbyt często także korzystają z mediów bez większego zastanowienia. Z przyzwyczajenia ogląda się te same serwisy czy innego rodzaju kanały. A tymczasem dobrze jest się zastanowić. Poszukać nadawców, którzy przedstawiają najbardziej dokładne, rzetelne i sprawdzone treści. Zamiast serwować sobie płytką rozrywkę, czasami dobrze jest sięgnąć bo bardziej wartościowe materiały. Chociażby po to, by przekonać się, jak bardzo zróżnicowanym miejscem jest świat. To nie tylko konsumpcja i dobra materialne, ale również sporo poważnych społecznych problemów. To że ma się dużo kanałów i źródeł informacji to przywilej. Dobrze jednak świadomie z niego korzystać.

Tagi wpisu: , .

Niechęć do informacji

Niechęć do informacji

Wśród odbiorców komunikatów medialnych nie brakuje osób sfrustrowanych. Nie akceptują oni treści informacji, co bardzo często widać zwłaszcza w internetowych komentarzach. Tak zwane hejty są jednym z najbardziej rozpoznawanych elementów współczesności. Hejtowanie przeciętnemu człowiekowi, zwłaszcza nieznającemu języka angielskiego, niewiele powie. W największym skrócie uznać można, że czynność ta polega na wyrażaniu swojej niechęci czy ostrzej mówiąc nienawiści. Pojawia się ona w internecie, ponieważ to właśnie sieć stanowi obecnie główne miejsce debaty społecznej. Hejty czy negatywne, wręcz agresywne komentarze, wpisują się w tego rodzaju dyskusję. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że z klasycznie rozumianym dialogiem nie ma ona zbyt wiele wspólnego. Takie negatywne komentarze, a także materiały wizualne i audiowizualne, rzadko kiedy uzupełnione są bowiem argumentami. Wręcz przeciwnie, agresja pojawia się najczęściej na skutek materiałów prasowych. Czasami dotyczą one działalności przedstawicieli władzy. Bardzo często jednak skupiają się na ludziach nieco innych.

Tagi wpisu: , .

Coraz poważniejsza tematyka

Coraz poważniejsza tematyka

Wiadomości medialne stają się coraz poważniejsze. Największe tytuły prasowe w tym kraju najwięcej uwagi poświęcały sprawom najważniejszym z punktu widzenia państwa i obywateli. Dużo mówi się między innymi o kolejnych kampaniach wyborczych. Lato w pełni, ale politycy zdają sobie sprawę, że do następnych wyborów czas pobiegnie bardzo szybko. Kto teraz przysypia i nie pojawia się w mediach, ten na jesieni może w ogóle znaleźć się poza realną władzą. I wówczas kontakty z mediami też nie będą potrzebne. Dziennikarze poświęcają obecnie sporo uwagi najbardziej kontrowersyjnym projektom ustaw. Niektóre z nich budzą emocje nie tylko polityczne, ale także społeczne. Media uczestniczą w dialogu pomiędzy władzą i obywatelami, często przyjmując na siebie rolę pośrednika, komentatora czy reprezentanta. Cieszy natomiast fakt, że choć w wakacje ciężko się skupić na poważnych kwestiach, to jednak czołowe polskie redakcje nie odpuszczają. Starają się natomiast prezentować najbardziej rzetelne wiadomości.

Tagi wpisu: , .

Wiadomości poważne i nie

Wiadomości poważne i nie

 Jakie wiadomości powinny być przekazywane przez media? Każdy odbiorca ma, a przynajmniej może mieć własne zdanie w tym temacie. Według jednych najważniejszą informacje związane z polityką, ponieważ poczynania władzy mają zasadniczy wpływ na życie wszystkich mieszkających w danym kraju ludzi. Jednocześnie poziom debaty publicznej pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza w ostatnich latach znacząco mniej mówi się o ważnych ustawach czy projektach. Media zajmuje się natomiast kolejnymi przepychankami słownymi pomiędzy politykami. Takie wiadomości z zasady niewiele wnoszą do życia obywateli. Trudno również określić jako poważne. Bardziej znaczące mogą natomiast okazać się informacje związane z życiem społecznym. Interesujące, a na pewno poważniejsze, są również komunikaty informujące o wydarzeniach kulturowych. Dzięki przekazom medialnym zwiększa się bowiem społeczna wiedza na temat poszczególnych inicjatyw. Ludzie są również bliżej swojej tradycji, znają historię, co wpływa na ich obecne życie.

Tagi wpisu: , .

Praca jako dziennikarz

Praca jako dziennikarz

Warto być dziennikarzem? Takie pytanie zadaje sobie wielu praktykujących ten zawód, jak również młodych pasjonatów, chcących w przyszłości zastąpić obecne medialne gwiazdy. No właśnie warto? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Dziennikarstwo jak każda inna branża ma swoje wady i zalety. Poza tym rządzi się swoimi prawami. Praca dziennikarza może być bardzo ciekawym zajęciem. Jednak trzeba znaleźć redakcję, w której będzie można się rozwijać. Poza tym zwłaszcza na początku kariery należy dać sobie trochę czasu. A przede wszystkim wykazać się cierpliwością. Absolwenci dziennikarstwa mają przygotowanie teoretyczne, ale dopiero po rozpoczęciu pracy uczą się prawdziwych zasad dziennikarskich. Poznają tajniki zawodu, o których na pewno nie uda się usłyszeć na wykładzie. Trzeba także mieć na uwadze, że dziennikarzowi nie zawsze trafiają się fajne i interesujące tematy. Wiele przygotowywanych materiałów może być co najwyżej średnio ciekawych. One także wymagają czasu i energii. A głównie wspomnianej cierpliwości.

Tagi wpisu: , .

« Poprzednie wpisy